Sztuka doboru dodatków

Sztuka doboru dodatków

2013-08-06
  A A A
 

Smakosze elegancji porównują dodatki do przypraw – w obu przypadkach umiejętny dobór wpływa na ostateczny efekt. Istotnie, dodatki w o wiele większym stopniu niż fason stroju potrafią stworzyć jego styl. Sprytna żonglerka nimi potrafi uczynić ze skromnego stroju dziennego wyszukany wieczorowy.

Często różnica między kobietą świetnie ubraną a ubraną nijako wynika właśnie z umiejętności łączenia akcesoriów. Same słowo „accessory” pochodzi od łacińskiego „accessio”, które oznacza uzupełnienie lub coś, co dołącza się do czegoś innego.

Dodatki od zarania dziejów potrafiły nadać statusu i mocy strojom, przyczynić się do wspaniałej prezencji czy być symbolicznym unaocznieniem wyznawanych wartości.

W XV w. kobiety nosiły jednakowe długie suknie i jedynym elementem odróżniającym szlachetnie urodzoną damę od mieszczki lub chłopki była wysokość modnych wówczas stożkowych czepców. I tak mieszczanki nosiły czepce o wysoki 60 cm, chłopki – 30 cm, i tylko szlachcianki mogły założyć nakrycie głowy o wysokości jednego metra.

Z kolei w XVII w. popularnym i ciekawym dodatkiem wśród dworskiego towarzystwa były wachlarze. Najpiękniejsze z nich malowano na jedwabiu rozłożonym na rzeźbionym stelażu z kości słoniowej. Wachlarze służyły nie tylko do chłodzenia podczas upałów, ale używane były także, a może przede wszystkim, wieczorami, podczas bali i spotkań towarzyskich. Wachlarzem można było się ochłodzić po upojnym tańcu, ale to nie wszystko. Bez tego dodatku flirt towarzyski byłby niemożliwy. Znano całą „mowę wachlarzy”, z której mężczyzna mógł odczytać przychylne lub nie nastawienie podobającej mu się kobiety.

Niestety, dziś dodatki są przez większość z nas traktowane po macoszemu. Zapominamy, jak wiele mogą one zdziałać dla całego wizerunku. A przecież jeszcze niedawno – bo w latach 50. XX w. – żadna kobieta nie wyobrażała sobie wyjścia z domu bez idealnie dobranej kombinacji kapelusza, rękawiczek, torebki, butów i parasolki.

Sztuka doboru dodatków nie musi być trudna. Wyróżniamy cztery strefy, w których kobiety noszą dodatki. Pierwsza to głowa i ramiona. Tu jest miejsce na nakrycia głowy typu: kapelusz, beret, kaszkiet, jedwabna chustka. Ponadto charakteru dodają okulary i biżuteria: kolczyki, naszyjniki, broszki. Poza tym można założyć apaszki, szale.

Kolejną strefą jest talia. Tu jest miejsce na zapomniane ostatnio przez panie, a tak pięknie podkreślające figurę, różnej grubości paski. Pasek w kolorze ubrania, a dla pań lubiących bawić się modą w kolorze zupełnie innym, jest znakomitym uzupełnieniem dodającym klasy sukience, spódnicy czy spodniom.

Na wysokości talii znajdują się również torebki – te kocha prawie każda kobieta i często nie może sobie bez tego modnego dodatku wyobrazić życia. Wiele pań ma w szafach po kilkanaście, a czasem nawet więcej torebek.

Następną strefą, gdzie są umieszczane dodatki, są ręce i dłonie. Można na nich założyć: bransoletki, zegarki, pierścionki, rękawiczki. Podobnie będą zdobić ciekawe mankiety bluzki (np. wywijane i zapinane na spinkę) lub żakietu, płaszcza (np. z ozdobną lamówką). No i jeszcze paznokcie – zadbane, pomalowane lakierem czy to bezbarwnym, czy też kolorowym również stanowią ozdobę dłoni.

Ostatnią strefą, gdzie są umieszczane dodatki, są nogi i stopy. I tu panie mają do wyboru różnego rodzaju rajstopy i pończochy. Podobnie jak w przypadku pasków, przy doborze rajstop można zagrać kolorem. Założyć rajstopy w odcieniu stroju albo obuwia, lub wybrać takie, które będą stanowić jedyny barwny akcent ubioru. Oczywiście nie można jeszcze zapomnieć o butach. W tym wypadku, tak samo jak z torebkami, panie często nie znają umiaru. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Ładne buty są najbardziej widoczną ozdobą całego stroju. Najbardziej elegancki ubiór z brzydkimi lub nieodpowiednio dobranymi butami traci cały swój szyk.

Można zrezygnować z dodatków, ale czy warto? Śliczna broszka oryginalnie ozdobi żakiet, efektowny kapelusz doda szyku, podczas gdy źle dobrane buty lub mało efektowna torebka mogą zniszczyć nawet najbardziej starannie dobrany strój. To dodatki tworzą styl.

konsultantka wizerunku Agnieszka Jelonkiewicz

źródło: Akademia Stylu WIP

Wydanie internetowe www.magazynvip.pl

(fot. VIP)

Polub luxclub.pl na Facebooku

TAGI: torebka | marka | projektant | moda | ikona | styl | dodatki

oceń
1
0
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: 0 [0]
~2014 [2014-07-03 23:13]

cccv

odpowiedz


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu