Hotelowy savoir-vivre w strefie spa & wellness

Hotelowy savoir-vivre w strefie spa & wellness

2013-08-06
  A A A
 

Marzysz o odprężającej, zbawiennej dla zdrowia przerwie w codzienności? Planujesz spełnić to pragnienie w hotelu z kompleksem spa & wellness? Pamiętaj, że aby taki pobyt był czasem prawdziwego relaksu, jako gość basenu, saun, centrum odnowy biologicznej i gabinetów zabiegowych powinieneś stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, etykiety i kultury.

Podstawą przyjemnego wypoczynku jest dobre planowanie. Jeśli chcesz mieć pewność, że skorzystasz z zabiegów spa w dogodnym terminie i wymiarze, zamów zabiegi wcześniej, najlepiej jeszcze przed przyjazdem do hotelu. W wielu hotelach trzeba zarezerwować także saunę. – Podczas rezerwacji zabiegów warto dopytać się o płeć osoby wykonującej terapię, gdyż nie wszyscy czujemy się komfortowo w towarzystwie terapeuty płci przeciwnej – podkreśla Marcin Grzelka, dyrektor hotelu Court Wellness&Spa w Kędzierzynie Koźlu. Do strefy wellness należy przyjść zawsze kilkanaście minut wcześniej, żeby przeczytać ogólny regulamin i oswoić się z miejscem. Wówczas gość otrzymuje również formularz konsultacyjny, który pomaga wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i ustalić formę zabiegu.

Przygotuj się do pielęgnacyjnych rytuałów

Niezależnie od tego czy zamierzasz skorzystać tylko z hotelowego basenu, saun czy również zabiegów pielęgnacyjno-relaksacyjnych, powinieneś być do tego przygotowany. Na godzinę lub dwie przed planowaną kąpielą, seansem saunowym i zabiegiem nie jedz obfitego posiłku, nie pij alkoholu, nie stosuj forsownych ćwiczeń, unikaj opalania. Również po ich zakończeniu nie objadaj się, nie wysilaj i nie wystawiaj do słońca. Przed wejściem do łaźni, term czy strefy saunowej, a także gabinetów zabiegowych, należy dokładnie umyć całe ciało pod prysznicem mydłem i ciepłą wodą, a następnie wytrzeć do sucha – mówi Jolanta Fabijańska z ośrodka Marena Welless & Spa. Poprawia to higienę i komfort obu stron – gościa i terapeuty.

Zmyj makijaż

W saunie czy basenie najprawdopodobniej się rozpłynie, a w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych blokowałby działanie innych kosmetyków, dlatego kosmetyczka i tak musi oczyścić skórę. Czynność ta skraca cenne minuty twojego zabiegu. Zanim wejdziesz do saun i łaźni, ściągnij biżuterię i błyskotki. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą cię poparzyć. Zdejmij również okulary i szkła kontaktowe. Pieniądze, biżuterię i inne przedmioty wartościowe schowaj w przeznaczonej do tego, monitorowanej szafce depozytowej (sejfie), dostępnej u pracowników obsługi bez dodatkowych opłat.

Ubierz się właściwie...

Regulamin każdej strefy spa & wellness normuje kwestie odpowiedniego stroju. Między poszczególnymi ośrodkami mogą być pewne różnice dotyczące m.in. ubioru obowiązującego na pływalni oraz negliżu w saunach i gabinetach. – Na przykład w Niemczech nagość jest zupełnie normalna, Polacy z reguły mają nieco inne zasady – zauważa Dorota Tokarska z Manor House Pałacu Odrowążów w Chlewiskach k. Szydłowca. – Dlatego w naszych Łaźniach Rzymskich obowiązuje czasowy podział na seanse „tekstylne” i strefę nagości.

Z pokoju hotelowego do spa najlepiej przyjdź w szlafroku. Bieliznę oraz rzeczy osobiste zamknij w szafce. Na basenach obowiązuje strój kąpielowy i kąpielówki (są pływalnie, które nie akceptują slipek kąpielowych, a jedynie bardziej zabudowane bokserki), a często również czepek, który można kupić w recepcji lub wypożyczyć. W strefie basenowej: w szatniach, kabinach prysznicowych i pomieszczeniu pływalni oraz korytarzach strefy spa poruszaj się w klapkach. Ograniczają ryzyko poślizgnięcia się i są konieczne ze względów higienicznych. Natomiast na teren łaźni i do saun należy wchodzić boso. Niektóre ośrodki udostępniają na miejscu środki do dezynfekcji przeciwgrzybicznej stóp – korzystaj z nich.

… i rozbierz się, kiedy trzeba

Łaźnie, termy i strefy saunowe to zwykle strefa nagości. Oznacza to, że korzystający z nich nie mogą być ubrani w kostiumy kąpielowe ani inne tekstylia. Negliż jest wskazany ze względów zdrowotnych. Wysokie temperatury panujące w saunach uwalniają toksyczne substancje zawarte w syntetycznych tkaninach i ułatwiają ich przenikanie do skóry – wyjaśnia Jolanta Fabijańska z Marena Wellness & Spa. W saunach suchych siadać można wyłącznie na ręczniku – żadna część nagiego ciała, w tym również plecy i stopy, nie powinna dotykać desek. Ze względów higienicznych należy ze sobą zabrać dwa ręczniki – pierwszy na którym można usiąść lub się położyć, drugi do okrycia intymnych części ciała. W łaźniach parowych pozostaw ręcznik na zewnątrz. Zarówno przed kontaktem z siedziskiem, jak i po jego opuszczeniu spłucz je wodą. Najczęściej ręcznik na czas zabiegów jest wypożyczany bezpośrednio w spa, ale lepiej zapytaj o to wcześniej w recepcji.

Zadbaj o swoje zdrowie

Zanim zdecydujesz się na wizytę w saunie lub masaż, skonsultuj się z lekarzem. Zabiegi mają wspaniałe działanie terapeutyczne, ale tylko w przypadku braku zdrowotnych ograniczeń, dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży. W tym stanie nie można wykonywać większości masaży, aby nie zaszkodzić rozwojowi dziecka. – Kąpiel w saunie należy zaplanować najlepiej raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu – przekonuje Kalina Janus z Term Rzymskich w Pałacu Saturna w Czeladzi, jednego z największych takich kompleksów w Polsce, i dodaje: – Korzystanie z sauny jest pożądane m.in. w profilaktyce chorób z przeziębienia, nieżytów dróg oddechowych, zapalenia zatok, chorób układu ruchu, reumatycznych, chorób kobiecych.

– Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny są schorzenia kardiologiczne: niewydolność serca i krążenia, choroba wieńcowa oraz nadciśnienie, dolegliwości pulmonologiczne: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny, choroby skóry – ostre stany zapalne, owrzodzenia, a także choroby weneryczne, choroby nowotworowe, epilepsja, jaskra, kamica nerkowa, robaczyce, klaustrofobia i niektóre choroby psychiczne – wylicza Monika Honory doradca spa w hotelu Duo Spa w Janowie Lubelskim.

W przypadku zabiegów w gabinetach wellness sprawa jest bardziej skomplikowana, dlatego zaufaj terapeucie. Uprzedź go o swoich dolegliwościach, schorzeniach, przeciwwskazaniach. Bądź szczery w kwestiach związanych ze swoim stanem zdrowia, w przeciwnym wypadku zabieg może ci zaszkodzić. Pamiętaj, że niektóre obiekty zabraniają korzystania ze strefy termalnej i basenów kobietom w czasie menstruacji, inne wymagają tylko użycia odpowiednich środków higienicznych.

Polub luxclub.pl na Facebooku

1 2 z 2 »

TAGI: kosmetyka | uroda | upiększanie | zabieg kosmetyczny | majątek | spa | masaż | sauna

oceń
3
8
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +1 [1]
~lol [2013-08-17 07:02]

"powinieneś stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, etykiety i kultury" jeśli jesteś wieśniakiem i nie wyniosłeś wychowania z domu

odpowiedz

Ocena: -14 [24]
~ff [2013-08-16 10:05]

Jasne - chcą u nas zrobić średniowiecze i najlepiej jakby wszyscy siedzieli nago w koedukacyjnej saunie, a panowie obcinali panie lubieżnym wzrokiem podpierając brody ukrwionymi ciałami jamistymi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +10 [12]
~AB [2013-08-16 09:53]

Te powyższe nauki, przypominają mi instrukcje z początków PRL, gdzie uczono lud, że na muszli klozetowej siada się, a nie staje na niej nogami. Dużo prostaków przychodziło do wojska, wiec tam nie było muszli tylko tzw. kucanki.

odpowiedz


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu