Prawdziwe skarby w prywatnych rękach

Prawdziwe skarby w prywatnych rękach

2013-04-29
  A A A
 

Kiedyś klejnoty, droga biżuteria, kamienie szlachetne i złoto. Dziś pojęcie skarbu łączone jest z wieloma innymi kategoriami – nieruchomościami, a czasami zbytkami, które jednak bardzo szybko tracą na wartości. Ale tym, czego szczególnie pożądają ludzie majętni, którzy zgromadzili znaczny kapitał i panicznie reagują na hasło „inflacja”, to dzieła sztuki – ich wartości nie zagraża upływ czasu. Mało tego, zwykle jest tak, że ich cena systematycznie rośnie. Oprócz tego stają się wymierną częścią dziedzictwa kulturowego i historycznego. O tym, że to właśnie sztukę należy dziś traktować jako największy skarb, doskonale wiedzą takie osobistości jak Roman Abramowicz, Jack Nicholson czy Wojciech Fibak.

Liczba prywatnych kolekcjonerów dzieł sztuki rośnie z roku na rok. Ci, którzy znają się na rzeczy, potrafią np. docenić prawdziwe współczesne talenty, mogą na tym w krótkim czasie świetnie zarobić. Oto prawdziwe skarby w prywatnych rękach i ich nieprzeciętnie bogaci właściciele.

Leon Black

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych rezus, którego wartość majątku opiewa na sumę ok. 3,5 miliarda dolarów, jest nowojorskim finansistą. Uwielbia też malarstwo, w które do tej pory zainwestował już setki milionów dolarów. Szacuje się, że wartość obrazów w należącej do niego kolekcji sięga 750 „zielonych”.

Wśród jego największych skarbów należy wymienić dzieła van Gogha, Rafaela czy Picassa. Uważa się także, że to właśnie on był tajemniczym kupcem słynnego, skradzionego wcześniej, a potem odzyskanego przez policję obrazu norweskiego ekspresjonisty Edvarda Muncha zatytułowanego „Krzyk”, który w 2012 r. został sprzedany za sumę prawie 120 milionów dolarów.

Jack Nicholson

Uznany hollywoodzki aktor, zdobywca trzech Oskarów, uważany za jedną z największych osobowości świata filmu, od dawna ma bardzo szlachetną pasję. W czasie, kiedy jego koledzy po fachu wydają majątek na samochody i nieruchomości, on postawił na sztukę. Gwiazdor większość swoich pieniędzy przeznacza właśnie na obrazy. W jego kolekcji znajdują się dzieła wielu wybitnych przedstawicieli świata malarstwa, m.in. Pabla Picassa i Tamary Łempickiej.

Zdaniem znajomych aktora, Nicholson na punkcie sztuki wręcz oszalał. Do tego stopnia, że na ścianach jego domu trudno jest znaleźć wolne miejsce na kolejne arcydzieła. Znaczną część swoich kolejnych gaży także przeznacza na nowe perełki mające uświetnić jego zbiory. Wolny czas spędza najczęściej na wernisażach i wystawach.

Dimitri Mavromatis

Pochodzący z Grecji milioner, który na stałe mieszka we Francji, swój majątek zbił dzięki zarządzaniu aktywami i w bankowości. Na co dzień spełnia się też jako kolekcjoner dzieł sztuki. Jego konikiem są w szczególności dzieła reprezentujące sztukę powojenną oraz współczesną.

W 2011 r. za sumę 28 milionów dolarów kupił obraz „Dora Maar au Chat” Pabla Picassa prezentujący francuską malarkę i poetkę. Oprócz klasycznej sztuki uwielbia też antyki. W swoim paryskim apartamencie posiada kolekcję waz oraz pozłacane meble z XVIII wieku. Zbiera także dzieła reprezentujące kulturę afrykańską.

David Geffen

Znany producent filmowy, który każdą swoją wolną chwilę poświęca pasji, jaką jest sztuka, zgromadził do tej pory dzieła, których łączna wartość oscyluje w granicach ok. 1 miliarda dolarów. W jego zbiorach znajdują się prace Jacksona Pollocka, Marka Rothko i Willema de Kooninga. „Nie ma kolekcji, która miałaby lepszą reprezentację powojennych, amerykańskich dzieł niż ta, która należy do Davida Geffena” – powiedział Paul Schimmel z Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles.

Geffen bardzo często realizuje warte dziesiątki milionów transakcje, których przedmiotem są właśnie skarby malarstwa. W 2006 r. sprzedał pochodzący ze swojej kolekcji obraz „No. 5” Jacksona Pollocka. Wartość sprzedaży sięgnęła 148 milionów dolarów. Od tamtej pory przez wiele lat dzieło amerykańskiego ekspresjonisty uchodziło za najdroższy obraz w historii.

Philip Niarchos

Miliarder, syn Stavrosa Niarchosa, greckiego potentata branży spedycyjnej, wprost uwielbia sztukę. Swoją miłością do artystycznego rzemiosła zaraził się od ojca, po którym odziedziczył zresztą niemałą kolekcję. Wśród należących do niego dziś skarbów znajdują się płótna, które wyszły spod pędzla Picassa, van Gogha czy Warhola.

W 1989 r. Niarchos kupił na aukcji autoportret Pabla Picassa. Za dzieło „Yo, Picasso” zapłacił 47,8 miliona dolarów. Podejrzewa się też, że to właśnie on był anonimowym kupcem, który w 1998 r. za sumę 71,5 miliona dolarów nabył „Autoportret” van Gogha.

Polub luxclub.pl na Facebooku

1 2 z 2 »

TAGI: dzieła sztuki | miliarderzy | prywatne zbiory | malarstwo | obrazy | inwestycja

oceń
3
5
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +16 [18]
~mawoj [2013-04-30 08:50]

Mam dosyć kłamstwa i nierzetelności w internecie. Hasło "Prawdziwe skarby w prywatnych rękach" a nad nim Mona Lisa, która od lat jest w Luwrze w muzeum. To nie pierwszy taki przypadek i to jest zwyczajnie nieuczciwe. Paskudna, wstrętna manipulacja.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~fdh [2013-04-30 11:16]

Co za człowiek pisał ten artykuł! Jackson Pollock ekspresjonistą!

odpowiedz

Ocena: +5 [9]
~xxx [2013-04-30 08:54]

...i pewnie są bardzo szczęśliwi, gdy otwieraja sejfy i oglądają w samotności to, co powinno być dostępne dla wszystkich ludzi... gdyby jeszcze mogli żyć wiecznie...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +4 [4]
~trj [2013-04-30 10:19]

Jedyna prawdziwa sztuka, która nie może być nigdzie zamknięta i w niczyich rękach to MUZYKA!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +4 [4]
~Aglaranna [2013-04-30 10:29]

Ale mi ten rezus humor poprawił :) Z drugiej strony, to żałosne, że idioci bez szkoły mają pracę i śmią udawać dziennikarzy... Swoją drogą, widać także niedouczenie z zakresu dzieł sztuki, typu szufladkowanie Pollocka do ekspresjonizmu (właściwie był to ekspresjonizm abstrakcyjny, stworzył własny kierunek - action painting i to jest najważniejsze), czy Cezanne'a do impresjonizmu (jego twórczość to już nie tyle impresjonizm, w którego schyłku tworzył i na bazie jego założeń malował swoje dzieła, ale początek kubizmu). Zagłębienie się w temat, na który się pisze, to już byłoby zbyt wiele dla redaktorzyny...

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~good [2013-04-30 10:21]

Jakaż to z Fibaka osobistość???!!! Cóż za gwiazda sportu z niego???!!!

odpowiedz

Ocena: +6 [8]
~marconemo [2013-04-30 09:22]

Może najpierw skończ podstawówkę... Leon Black - " rezus" to małpa, a tu powinno być raczej "krezus"...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu