Polska sztuka współczesna podbija Londyn

Polska sztuka współczesna podbija Londyn

2013-05-22
  A A A
 

„Polish Art Now: Presented by Abbey House” to hasło przewodnie bezprecedensowej wystawy, która od 3 czerwca zagości w jednej z najbardziej prestiżowych galerii sztuki współczesnej na świecie – londyńskiej Saatchi Gallery. W przestrzeni tej wystawiane były dzieła takich sław jak: Tracey Emin czy Damien Hirst. Do tej listy wkrótce dołączą wybrani artyści związani z Domem Aukcyjnym Abbey House, m.in. Andrzej Cisowski, Maciej Wieczerzak, Jakub Słomkowski i Anna Szprynger, oraz klasycy polskiej sztuki współczesnej, jak Henryk Stażewski i Ryszard Winiarski.

Założyciel galerii, słynny i kontrowersyjny kolekcjoner Charles Saatchi od lat wyznacza trendy w świecie sztuki. Panuje przekonanie, że wszystko, czego dotknie, zamienia w złoto. To on wykreował modę na Young British Artists. Obecnie kolekcja Saatchi Gallery liczy ponad 200 dzieł, których łączna wartość szacowana jest na 37 milionów dolarów. Wśród nich są prace: Andy’ego Warhola czy Anselma Kiefera.

Wystawa rodzimych artystów w galerii, na którą z zaciekawieniem przy każdym wernisażu zwracają się oczy świata sztuki, to dla naszych twórców niekwestionowana szansa. Czy uda się wykreować modę na polską twórczość? Jej pierwsze symptomy możemy już obserwować. W marcu br. Skate’s Art Market Research – jedna z czołowych firm analizujących międzynarodowy rynek sztuki – rozpoczęła publikację raportów Skate’s Focus, a pierwszy z nich dotyczył właśnie Polski i naszego rynku.

Kuratorem wystawy będzie uznana na świecie krytyczka, przewodnicząca Rady ‘’Bloomberg New Contemporaries’’, współzałożycielka ArtSchool Palestine, twórczyni koncepcji wielu ekspozycji oraz autorka licznych publikacji na łamach The Times oraz The Guardian - Sacha Craddock.

‘’Mam nadzieje, że możliwość wyboru najlepszych prac spośród szerokiego wachlarza polskich artystów pozwoli brytyjskim widzom lepiej zrozumieć waszą kulturę, wysoki poziom i kierunek rozwoju polskiej sztuki współczesnej ‘’ – podkreśla Sacha Craddock.

Polub luxclub.pl na Facebooku

1 2 z 2 »

TAGI: rzeźba | aukcja | majątek | sztuka | obrazy

oceń
0
3
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: 0 [0]
~max [2013-05-26 00:13]

Ciekawe dlaczego na stronie Galerii Saatchi nie ma (25.05) najmniejszej wzmianki o tej wystawie. Czyżby Abbey House nie uregulowało rachunków?

odpowiedz


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu