Najwybitniejsi fałszerze dzieł sztuki

Najwybitniejsi fałszerze dzieł sztuki

2013-09-25
  A A A
 

Kopia to dokładne powtórzenie wykonanego wcześniej dzieła z tego samego (lub tańszego) materiału, przy zastosowaniu tej samej techniki, w tej samej skali. Kopia powinna być oznakowana, tak aby nie nosiła znamion fałszerstwa - jak podaje Wikipedia. Kopie wykonuje się w celach dydaktycznych, kolekcjonerskich lub dla ochrony dzieła oryginalnego (gdy oryginał wystawiany jest tylko w muzeum).

Encyklopedia internetowa pomija najczęstszy cel fałszowania oryginału – zarobek. Jak twierdzą znawcy, kopista jest bez wątpienia artystą a sama kopia dziełem sztuki – aby ją wiernie wykonać należy bowiem posiadać wiedzę i umiejętności dorównujące twórcy oryginału, a sama kopia bywa trudniejsza do wykonania niż dzieło, które jest dla niej wzorem. Kim byli najwybitniejsi fałszerze dzieł sztuki?

Choć historia fałszerzy sięga starożytności (Protegenes, którego obrazy sygnował bardziej znany od niego Apelles), sztuka ta rozwinęła się na dobre kilkaset lat temu. Najbardziej znanymi kopistami byli Marcantonio Raimondi (podrabiał Durera i Rafaela) i Terenzio da Urbino (który malował między innymi kopie dzieł Rafaela, używając odpowiednio postarzanych ram).

W XX wieku najbardziej znanymi nazwiskami wśród twórców falsyfikatów byli: włoski rzeźbiarz Aleco Dossena (falszował dzieła starożytne, gotyckie i renesansowe), który zmarł w przytułku dla bezdomnych; Han van Meegeren (kopiował twórczość Vermeera van Delfta, a jego dzieła trafiły między innymi do kolekcji Göringa) - ten z kolei na swoich obrazach zbił majątek szacowany na równowartość dzisiejszych 50 mln dolarów; Węgier Elmyr de Hory (zarabiał między innymi na podróbkach Picassa, a chwalił się tym, że podrobił ponad tysiąc dzieł innych artystów) i David Stein, który namalował na nowo kilkaset obrazów Picassa, Legera, Matisse'a i Chagalla. Wedle legendy kopie były tak doskonałe, że sam Picasso sygnował jedno z jego dzieł, uznając je za swoje, a Chagall stwierdził, że nie potrafi odróżnić własnych dzieł od prac Steina.

Obecnie do największych fałszerzy zaliczani są Wolfgang Beltracchi i Robert Driessen.

Robert Driessen

Holender znany jest w świecie sztuki jako kopista szwajcarskiego rzeźbiarza i malarza Alberto Giacomettiego. Wprawdzie żadne dzieło Driessena nie osiągnęło ceny „L’Homme Qui Marche I” słynnego artysty (rzeźba została sprzedana za 65 milionów funtów i jest najdroższym dziełem sztuki w historii), jednak Driessen na swojej pracy zarobił i tak niemało - bo ponad 3 miliony euro (z 8 milionów, które zarobiła cała fałszerska szajka).

Jeśli jednak podzielić tę sumę na 3 dekady "twórczości", staje się ona mniej imponująca - na rok przypada "zaledwie" 100 tysięcy euro, czyli średnia miesięczna wypłata (bez waloryzacji) za kopiowanie jednego z najsłynniejszych rzeźbiarzy wynosi w tym wypadku nieco ponad 8 tysięcy euro. W tym czasie Driessenowi udało się podrobić ponad 1300 rzeźb Giacomettiego, czyli więcej niż malarz ten stworzył. Wspólników Driessena aresztowano, on sam jednak przebywa obecnie na wolności w Tajlandii.

Wolfgang Beltracchi

Ten niemiecki malarz urodzony w 1951 roku podrobił ponad 100 obrazów takich mistrzów jak: Max Ernst, Heinrich Campendonk i Fernard Leger (w sumie podszywał się pod prace około 50 artystów). Jak sam twierdzi, obraz Picassa skopiował w wieku 14 lat. Wraz z żoną i dwoma wspólnikami fabrykował fałszywe historie o swoich dziadkach, którzy rzekomo posiadali kolekcję sztuki. To z niej miały pochodzić obrazy, których sprzedaż przyniosła Beltracchiemu ponad 30 milionów euro zysku. Złapany w 2010 roku został skazany na 6 lat więzienia, jego żona na 2 lata mniej.

MSm/ako/wp.pl

Polub luxclub.pl na Facebooku

TAGI: dzieło sztuki | kopia | fałszerz | podróbka | galeria | aukcja

oceń
2
0
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: 0 [0]
~barbara [2013-09-30 13:41]

Szkoda że zaniechałam rysunek .

odpowiedz


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu