Odnaleziono skrzypce z Titanica

Odnaleziono skrzypce z Titanica

2013-03-27
  A A A
 

Instrument, należący do kierownika orkiestry grającej na Titanicu, może okazać się jedną z najważniejszych i najbardziej wartościowych pamiątek pozostałych po słynnym luksusowym liniowcu oceanicznym, który zatonął podczas dziewiczego rejsu 15 kwietnia 1912 roku.

Badający autentyczność skrzypiec eksperci ustalili, że należały one do Wallace'a Hartleya. Wskazują na to inicjały widoczne na skórzanej torbie, w której się znajdowały, oraz napis wygrawerowany na srebrnej tabliczce przymocowanej do instrumentu: "Dla Wallace'a z okazji zaręczyn od Marii".

Wallace Hartley był skrzypkiem i kierownikiem orkiestry grającej na Titanicu. Muzycy zostali poproszeni o to, by swoją muzyką załagodzić panikę, która wybuchła na statku podczas chaotycznych prób ewakuacji pasażerów. Ponoć pozostali na swoich stanowiskach do samego końca. Żaden z członków orkiestry nie przeżył katastrofy. W dniu śmierci Wallace Hartley miał 33 lata i był jedną z 1500 ofiar, które pochłonął luksusowy statek.

(fot. Dailymail.co.uk)
Ciało skrzypka było jednym z kilkuset, które udało się wydobyć z wody. Najprawdopodobniej muzyk zdążył schować instrument do skórzanej walizki, którą następnie przywiązał do siebie. Skrzypce, wraz z resztą uratowanych po Hertleyu przedmiotów, trafiły do narzeczonej Wallace'a - Marii Robertson, która nigdy nie wyszła za mąż i w 1939 roku zmarła swoim domu w Bridlington.

Polub luxclub.pl na Facebooku

1 2 z 2 »

TAGI: Titanic | statek | skrzypce | kolekcjoner | instrument muzyczny

oceń
6
1
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: -1 [3]
~kumaty [2013-03-18 13:20]

To ciekawe co piszesz "bzdurniku", bo obecnie jest syf, bieda, bezrobocie, przestępczość, wieczny kryzys, upadek, śmierć i likwidacja wszystkiego, a żyjemy w socjalizmie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [2]
~Agga [2013-03-21 15:49]

ciekawe, że skrzypce nad tytułem artykułu nie mają podstawka (albo mostka, jak kto woli), a na dole artykułu mają go, a nawet 2 struny...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [5]
~wally [2013-03-25 10:37]

słyszałem, że wyłowiono też kostki cukru z cukiernicy kapitana.

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~Eon [2013-03-18 13:32]

Powątpiewam w tę autentyczność z tego powodu, że skrzypce po takiej kąpieli i czasie, na pewno by się rozpadły na atomy. Kiedyś opowiadał mi pewien muzyk jak z kolegą pływał po jeziorze i grał na skrzypcach. Było zimno i się ,, dogrzewali," alkoholem. Przez nieuwagę smyk wpadł do wody, łowiąc go zanurzył skrzypce, które szybko nabrały wody i w ciemności mu wypadły i zatonęły. Następnego dnia wyłowili mu je rybacy, ale już były w kawałkach, nie dało się nic zrobić, drewno się rozlazło i powypaczało, struny popękały, dewastacja kompletna. Dlatego jest to niewiarygodne co piszecie ok!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [8]
~Gienek Kopniak [2013-03-18 13:46]

A mój pradziadek ma szczebelek z drabiny, co przyśniła się Jakubowi! Kupił przed wojną, na odpóście w Krakowie!

odpowiedz

Ocena: +2 [6]
~t [2013-03-18 13:36]

Powinien ktos z rzadu p. Tuska zagrac bo Polska idzie na dno we wszystkich dziedzinach.

odpowiedz

Ocena: -5 [15]
~bzdurnik [2013-03-18 13:15]

Katastrofa "Titanica" była karą boską dla ludzi za ich kapitalistyczną bezmyślność i zadufanie w technikę, przepych i pieniądz. Taki nowoczesny, kapitalistyczny statek, a w pierwszym rejsie poszedł na dno jak kłoda i jeszcze się połamał w kilku miejscach. Kapitalizm to syf, bieda, bezrobocie, przestępczość, wieczny kryzys, upadek, śmierć i likwidacja wszystkiego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu