Złoto można zrobić z... bakterii!

Złoto można zrobić z... bakterii!

2012-10-05
  A A A
 

Sztucznie wyprodukowali 24-karatowe złoto! To przełom?

Nadchodzi rewolucja! Taki wniosek ciśnie się na usta wraz z ujawnieniem przez naukowców zaskakującej wiadomości. Specjalistom udało się zamienić toksyczne chemikalia w 24-karatowe złoto. Czy oznacza to, że szlachetny metal stanie się wkrótce materiałem ogólnodostępnym?

Być może już w niedalekiej przyszłości naukowcy dostarczą narzędzia, które pozwolą wszcząć produkcję złota w warunkach laboratoryjnych i sprawić, że cenny kruszec będzie wytwarzany na skalę masową. W jaki sposób wpłynie to na kurs tego szlachetnego surowca? Najróżniejsze pytania pojawiają się wraz z ujawnieniem niezwykłych informacji przez ekspertów z Michigan State University.

Badacze oświadczyli, że podczas eksperymentu udało im się dokonać rzeczy niezwykłej – z toksycznego związku chemicznego, który jest zabójczy dla żywych organizmów, „wyhodowali” prawdziwe złoto. Pomogły im w tym bakterie, które sprawiły, że trująca substancja chemiczna zmieniła swoje właściwości i przekształciła się w złoto.

„Alchemia bakterii – to jest właśnie wyzwanie, którego się podjęliśmy. Uzyskanie złota z czegoś, co na początku nie reprezentuje żadnej wartości, a potem zamienia się w wytrzymały metal szlachetny, który ma olbrzymią wartość” – powiedział Kazem Kashefi, asystent profesora mikrobiologii oraz genetyki molekularnej.

Naukowcy twierdzą, że proces, w czasie którego chemikalia zamieniły się w złoto, nastąpił, gdy nakarmili bakterię znaną jako Cupriavidus metallidurans związkiem chemicznym występującym jako chlorek złota. Podkreślili oni, że jest to substancja znacznie tańsza od tradycyjnego złota. Po około tygodniu bakteria zaczęła „produkować” złoto – poinformował „New York Post”.

Czy rewelacje amerykańskich naukowców należy traktować w kategoriach sensacji, a może zwykłej, naukowej ciekawostki? Jeszcze za wcześnie, aby to przesądzać. Nie można jednak zaprzeczyć, że ich dokonanie jest fascynujące.

Badacze z uczelni w Michigan stwierdzili, że zastosowana przez nich metoda jest na tę chwilę zbyt kosztowna, by przemysłowa produkcja złota stała się opłacalna. Ale co będzie jutro? Dziś trudno wyrokować.

RC/BL

Polub luxclub.pl na Facebooku

TAGI: złoto

oceń
15
3
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +8 [10]
~tata [2013-01-29 02:32]

kupujcie złoto - kochani ...złoto NIGDY nie traci na wartości ...można tylko zyskać ...

odpowiedz

Ocena: -1 [9]
~ManInTopHat [2012-11-10 18:40]

Ale mi nowina, przecież chlorek złota powstaje poprzez reakcję złota z chlorem, więc to nie żadna produkcja złota tylko zwykły recykling tego co wcześniej przetworzono.

odpowiedz

Ocena: +4 [8]
~lolo [2012-11-06 13:13]

Tak do wiadomości"Cupriavidus metallidurniów, związek chemiczny występujący jako chlorek złota."z ceną za 10 ml =60 zł da 0,02 mg złota awięc to złoto będzie kilkakrotnie droższe od tego nawet "wydobywanego"z wody morskiej.

odpowiedz

Ocena: 0 [4]
~TG [2012-11-02 16:48]

Bakteria przejęła chlor, zostało więc Au. Co w tym dziwnego? To samo można przecież zrobić bez bakterii z czystą chemią.

odpowiedz

Ocena: +7 [11]
~Kowal X [2012-10-19 09:55]

"z toksycznego związku chemicznego, który jest zabójczy dla żywych organizmów" "Pomogły im w tym bakterie". Od dzisiaj bakterie nie są organizmami (mikroorganizmami) żywymi. Dziękuję za uwagę.

odpowiedz

Ocena: +2 [16]
~Kwas [2012-10-09 08:14]

Czyli z gowna robia zloto?To tylko moga zrobic amerykanie i.......czesi!!!!!A takie bzdury moga pisac wirtualni dziennikarze.

odpowiedz

Ocena: -1 [11]
~nowoczesny [2012-10-07 16:08]

przydało by się wprowadzić złote głośniki do telefonów komórkowych

odpowiedz


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu