1 marca - święto zegarków z wiecznym kalendarzem

1 marca - święto zegarków z wiecznym kalendarzem

2012-02-27
  A A A
 


To święto wypada raz na cztery lata!

Wskazanie dnia miesiąca jest bardzo często stosowanym, dodatkowym wyposażeniem zegarka. O ile w zegarkach elektronicznych dość łatwo jest zaprogramować poprawne wskazania kalendarza, w którym przez wiele lat, niezależnie od długości kolejnych miesięcy i powtarzanych regularnie przestępnych lat, wskazania dnia miesiąca są poprawne, to uzyskanie takiego działania zegarków mechanicznych, nie jest wcale proste.

Abstrahując od zegarków elektronicznych cyfrowych, bo "elektronika potrafi wszystko", warto kilka słów napisać o realizacji funkcji i okresowej konieczności korekty kalendarza w zegarkach mechanicznych i elektronicznych z tradycyjnym, składającym się z tarczy i wskazówek, wskaźnikiem mechanicznym.

W najprostszych i najpopularniejszych konstrukcjach, dzień miesiąca jest prezentowany w cyklu 31- dno dniowym. Jeśli miesiąc jest krótszy, to wymagana jest ingerencja właściciela i manualne ustawienie daty (przesunięcie o jeden dzień do przodu) w pierwszym dniu po takim miesiącu. O zegarkach w taki sposób wskazujących dzień miesiąca, w żargonie zagarkomaniaków mówimy, że mają mechanizm "zwykłego kalendarza".

W zegarkach o wyższym stopniu komplikacji mechanizmu, w którym jest on "mechanicznie zaprogramowany" dla wyróżnienia krótszych i dłuższych miesięcy roku, bez wyróżniania wypadającego z takiej systematyki miesiąca lutego, mamy do czynienia z tak zwanym kalendarzem rocznym (annual claendar). W zegarkach takich, mechanizm jest zaprogramowany na sekwencje 30 i 31 dniowe oraz pary 31 dniowe: grudzień-styczeń i lipiec-sierpień. Miesiącem uniemożliwiającym poprawne działanie wskazań zegarka dłużej niż przez rok jest wyjątkowy miesiąc - luty. W zegarkach z rocznym kalendarzem, luty jest zaprogramowany na 30 dni i z tego powodu 1-go marca wskazania kalendarza muszą być korygowane przez właściciela zegarka. Dla mechanizmu zegarka z kalendarzem rocznym, początek czy koniec roku nie ma żadnego znaczenia. Liczą się tylko odpowiednio ułożone, powtarzające się sekwencje miesięcy.

Jeszcze wyższy stopień komplikacji mechanizmu posiadają zegarki wyposażone w tak zwany wieczny kalendarz. Mechaniczna pamięć takiego zegarka oparta jest na kole zaprogramowanym na czteroletnie sekwencje miesięcy. Moduł ten uwzględnia także różne długości lutego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kalendarz zegarka wskazuje poprawnie dni miesiąca, uwzględniając także nieregularny oraz powtarzający się co 4 lata przestępny miesiąc luty.

Wiadomo jednak, że przestępne, następujące co 4 lata miesiące, to nie koniec naszych kalendarzowych nieregularności. Przestępne lata nie następują wtedy, gdy liczba określająca rok jest podzielna przez 100... z wyjątkiem tych, dla których jest ona podzielna przez 400. Tak więc rok 2000, mimo równej liczby setek, ze względu na podzielność przez 400, nie zmylił wskazań zegarków z wiecznym kalendarzem. Zgodnie z ich konstrukcją, nastąpi to dopiero 1-go marca 2100 roku.

Świętując zatem tego roku dzień 1 marca jako "Święto zegarka z wiecznym kalendarzem" (bo tylko tego typu zegarki nie zmylą wskazania daty), możemy sobie szczerze życzyć obserwacji takiego błędu... za 88 lat.

Władysław Meller

www.zegarki.info.pl

Polub luxclub.pl na Facebooku

TAGI: zegarki | zegarek

oceń
2
0
Podziel się

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +32 [32]
~tata [2013-04-18 16:59]

Zegarki z wiecznym kalendarzem są najwyższym stopniem komplikacji mechanizmów zegarkowych ...to poprostu małe dzieła sztuki . Bardzo mało manufaktur zegarmistrzowskich produkuje je tylko dla własnych potrzeb . Liderem w produkcji własnych mechanizmów jest firma JAEGER LA COULTRE. To najwyższa półka prestiżu . JL sprzedaje "swoje" mechanizmy najlepszym producentom zegarków na świecie .

odpowiedz

Ocena: +32 [32]
~Jureczek [2013-03-17 02:35]

Zegarek jest symbolem bogactwa ...i nic tego nie zmieni . Tylko prawdziwy szwajcarski zegarek mechaniczny jest warty zainteresowania . Garnitur - buty - zegarek ...OTO ŚWIĘTA TRÓJCA . Prawda że proste , a jednak dla milionów ludzi NIEPOJĘTE ...

odpowiedz

Ocena: -32 [34]
~klemensVI [2012-08-14 16:32]

i tak pewnie nic z tego nie zrozumieliście gupki

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi


Katalog zegarków

akceptuję regulamin

regulamin serwisu